DJT16E21-41JA
Mfr.Part #
DJT16E21-41JA
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bulk
Applications :
Aviation, Automotive, Military
41
Body Plating :
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Datasheets
DJT16E21-41JA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock