DJT16E21-41BN
Mfr.Part #
DJT16E21-41BN
Description
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Product Diameter (mm) :
Mounting Feature :
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size / Insert Arrangement :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
PL
Contact Gender :
SKT
Mounting :
Cable Mount
Shell Size, MIL :
Mating Style :
41
Automotive :
No
ECCN (US) :
EAR99
PPAP :
No
Insulation Resistance (MOhm) :
Product Length (mm) :
Military Standard Series :
Series I
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Base Product Number :
DJT16E21
Polarization :
N
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Insert Material :
Plastic
Includes :
Contact Size :
20
Number of Contacts :
41
Package :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Material Flammability Rating :
Shielding :
Shielded
Features :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
EU RoHS :
Not Compliant
Shell Size - Insert :
Body Orientation :
Straight
Fastening Type :
Bayonet Lock
Less Contact :
Number of Ports :
1
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mating Cycle (Cycles) :
500
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Type :
Circular
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Terminals :
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
DJT16E21-41BN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT