DJT16E21-41BA
Mfr.Part #
DJT16E21-41BA
Description
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Plating :
Cadmium
Contact Plating :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Insert Material :
Plastic
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Feature :
Coupling Nut
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
41
Fastening Type :
Bayonet Lock
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug Housing
Mount :
Free Hanging
Contact Type :
Crimp
Datasheets
DJT16E21-41BA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16E21-41BA Overview
DJT16E21-41BA Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16E21-41BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16E21-41BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT