DJT16E21-16JN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E21-16JN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 16POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
Gender :
FEMALE
Plating - Body :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Feature :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
16
Number of Contacts :
16
Fastening Type :
Bayonet
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
DJT16E21-16JN-LC
Circular, Crimp, Plug 16 Positions Bulk Bayonet
DJT16E21-16JN-LC Overview
DJT16E21-16JN-LC Features
DJT16E21-16JN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity
DJT16E21-16JN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT