DJT16E21-16BN
Mfr.Part #
DJT16E21-16BN
Description
CONN PLUG HSG FMALE 16POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Material Flammability Rating :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting :
Cable Mount
Less Contact :
No
Contact Shape :
Circular
Contact Material :
COPPER ALLOY
Includes :
Packaging :
Bulk
Mating Style :
Bayonet Lock
Type :
Circular
Product Diameter (mm) :
Shell Size, MIL :
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Insert Material :
Plastic
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Polarization :
N
EU RoHS :
Not Compliant
Number of Ports :
1
Body Orientation :
Straight
Shell Size - Insert :
Features :
Coupling Nut
Package :
Bulk
Connector Type :
Plug Housing
Number of Contacts :
16
Base Product Number :
DJT16E21
Shielding :
Shielded
Product Length (mm) :
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Insulation Resistance (MOhm) :
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Contact Gender :
SKT
Military Standard Series :
Series I
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
16
Number of Positions :
Gender :
PL
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Automotive :
No
Mating Cycle (Cycles) :
500
Shell Size / Insert Arrangement :
PPAP :
Shell Material :
Aluminum Alloy
ECCN (US) :
EAR99
Number of Terminals :
Datasheets
DJT16E21-16BN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT