DJT16E21-11JA
Mfr.Part #
DJT16E21-11JA
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
11
Color :
Olive Drab
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Body Plating :
Cadmium
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
23A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
DJT16E21-11JA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock