DJT16E21-11HC
Mfr.Part #
DJT16E21-11HC
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Color :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
23A
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
11
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
REACH SVHC :
Unknown
Environment Resistant
Termination :
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DJT16E21-11HC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock