DJT16E21-11BN
Mfr.Part #
DJT16E21-11BN
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Automotive :
No
Connector Type :
Plug Housing
Number of Terminals :
11
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
11
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Shell Size / Insert Arrangement :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Product Diameter (mm) :
Package :
Bulk
Body Orientation :
Straight
Mating Cycle (Cycles) :
500
Contact Type :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Gender :
SKT
Less Contact :
No
Mounting Feature :
PPAP :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting :
Cable Mount
Shielded
ECCN (US) :
EAR99
Insulation Resistance (MOhm) :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Packaging :
Bulk
Type :
Circular
Number of Positions :
Material Flammability Rating :
Shell Size, MIL :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Color :
Olive Drab
Polarization :
N
Number of Ports :
1
EU RoHS :
Not Compliant
Features :
Coupling Nut
Note :
Contacts Not Included
Mating Style :
Bayonet Lock
Includes :
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
12
Military Standard Series :
Series I
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Product Length (mm) :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Base Product Number :
DJT16E21
Gender :
PL
Datasheets
DJT16E21-11BN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT