DJT16E21-11BA
Mfr.Part #
DJT16E21-11BA
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Orientation :
A
Contact Size :
12
Feature :
Coupling Nut
Ratings :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Connector Type :
Plug Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
FEMALE
Gold
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
DJT16E21-11BA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16E21-11BA Overview
DJT16E21-11BA Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16E21-11BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16E21-11BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT