DJT16E19-32SC
Mfr.Part #
DJT16E19-32SC
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Body Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
32
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Max Operating Temperature :
175°C
Published :
Free Hanging (In-Line)
Number of Contacts :
32
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Shielded
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gold
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Termination :
Crimp
Datasheets
DJT16E19-32SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock