DJT16E19-32PC
Mfr.Part #
DJT16E19-32PC
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
yes
Number of Positions :
32
Body Material :
Aluminium
Number of Contacts :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Published :
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Insert Material :
Plastic
Max Operating Temperature :
175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Orientation :
C
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
DJT16E19-32PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock