DJT16E19-32PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E19-32PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Number of Positions :
32
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Contacts :
32
Feature :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
175°C
Current Rating :
7.5A
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
C
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Bayonet Lock
Applications :
Aviation, Automotive, Military
REACH SVHC :
yes
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Plastic
Shielding :
Shielded
Datasheets
DJT16E19-32PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock