DJT16E19-11HC
Mfr.Part #
DJT16E19-11HC
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Plastic
Current Rating :
13A
Number of Positions :
11
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Shielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Max Operating Temperature :
175°C
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Current Rating (Amps) :
13A
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
C
Number of Contacts :
11
Datasheets
DJT16E19-11HC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock