DJT16E19-11AN
Mfr.Part #
DJT16E19-11AN
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Contacts :
11
Gender :
Male
Feature :
Shielded
Plating - Body :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Bayonet
Datasheets
DJT16E19-11AN
Circular, Crimp, Plug Bulk Bayonet
DJT16E19-11AN Overview
DJT16E19-11AN Features
DJT16E19-11AN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DJT16E19-11AN Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT