DJT16E15-18SC-LC
Mfr.Part #
DJT16E15-18SC-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
C
Free Hanging
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Environment Resistant
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
Number of Contacts :
18
Number of Positions :
18
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DJT16E15-18SC-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16E15-18SC-LC Overview
DJT16E15-18SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16E15-18SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16E15-18SC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT