DJT16E15-18JB
Mfr.Part #
DJT16E15-18JB
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
18
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
DJT16E15-18JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock