DJT16E15-18JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E15-18JA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Orientation :
A
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
18
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Published :
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
REACH SVHC :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
DJT16E15-18JA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock