DJT16E15-18AA
Mfr.Part #
DJT16E15-18AA
Description
CONN PLUG HSG MALE 18POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
18
Orientation :
A
Gold
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Contacts :
18
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
DJT16E15-18AA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16E15-18AA Overview
DJT16E15-18AA Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16E15-18AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16E15-18AA Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT