DJT16E13-4SC
Mfr.Part #
DJT16E13-4SC
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
4
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Aluminium
Current Rating :
13A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Plastic
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Orientation :
C
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
13-4
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
13A
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Shell Material :
Aluminum
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Contacts :
4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DJT16E13-4SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock