DJT16E13-4SB
Mfr.Part #
DJT16E13-4SB
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Contacts :
4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
13-4
Number of Positions :
4
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Male
Current Rating (Amps) :
13A
Aluminium
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish - Mating :
Published :
Max Operating Temperature :
175°C
Bulk
Current Rating :
13A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Datasheets
DJT16E13-4SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock