DJT16E13-4SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E13-4SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Current Rating :
13A
Current Rating (Amps) :
13A
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
13-4
Ratings :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
4
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Max Operating Temperature :
175°C
Mount :
Free Hanging
Feature :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
DJT16E13-4SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock