DJT16E13-4HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E13-4HB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Plastic
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
4
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
13A
Published :
Current Rating :
13A
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Size - Insert :
13-4
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Number of Contacts :
4
Fastening Type :
Bayonet Lock
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Datasheets
DJT16E13-4HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock