DJT14F25-61SA
Mfr.Part #
DJT14F25-61SA
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
61
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Aluminium
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish - Mating :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Body Plating :
Electroless Nickel
Published :
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
7.5A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
A
Datasheets
DJT14F25-61SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Bayonet Lock