DJT14F25-61PB
Mfr.Part #
DJT14F25-61PB
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Nickel
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
B
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
61
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Published :
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Plating :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DJT14F25-61PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock