DJT14F25-61JB
Mfr.Part #
DJT14F25-61JB
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Number of Positions :
61
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
B
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Nickel
Body Plating :
Datasheets
DJT14F25-61JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock