DJT14F25-61BA
Mfr.Part #
DJT14F25-61BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum Alloy
Packaging :
Bulk
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 O-Ring
Body Plating :
Electroless Nickel
Housing Color :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
61
Contact Plating :
Panel Mount
Published :
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
DJT14F25-61BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 61 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT14F25-61BA Overview
DJT14F25-61BA Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT14F25-61BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT14F25-61BA Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT