DJT14F25-29SN-LC
Mfr.Part #
DJT14F25-29SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 O-Ring
Fastening Type :
Bayonet
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Type :
For Female Sockets
Features :
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Silver
Shell Size, MIL :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Aluminium
Plating - Body :
Electroless Nickel
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Shielding :
Shielded
Contact Size :
16
REACH SVHC :
Unknown
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
29
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
29
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
DJT14F25-29SN-LC
Circular, Crimp, Receptacle Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 29 Positions Bulk Bayonet Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT14F25-29SN-LC Overview
DJT14F25-29SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT14F25-29SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DJT14F25-29SN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT