DJT14F25-24BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14F25-24BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Published :
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
B
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
24
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Electroless Nickel
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 O-Ring
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Body Plating :
Electroless Nickel
Datasheets
DJT14F25-24BB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT14F25-24BB Overview
DJT14F25-24BB Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT14F25-24BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT14F25-24BB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT