DJT14F23-55SN
Mfr.Part #
DJT14F23-55SN
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Silver
Body Plating :
Unknown
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Insert Material :
Plastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
55
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
DJT14F23-55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock