DJT14F23-55JA
Mfr.Part #
DJT14F23-55JA
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Silver
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Bulk
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
55
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Plastic
Applications :
Aviation, Automotive, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Datasheets
DJT14F23-55JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Bayonet Lock