DJT14F23-53SN
Mfr.Part #
DJT14F23-53SN
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Aluminium
Published :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Silver
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
53
Insert Material :
Plastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Body Plating :
Datasheets
DJT14F23-53SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock