DJT14F23-53SA
Mfr.Part #
DJT14F23-53SA
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
53
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Bayonet Lock
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Finish :
Nickel
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Electroless Nickel
Datasheets
DJT14F23-53SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Bayonet Lock