DJT14F23-53PN
Mfr.Part #
DJT14F23-53PN
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
53
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Body Plating :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Nickel
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Datasheets
DJT14F23-53PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock