DJT14F23-53PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14F23-53PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Color :
Silver
Body Plating :
Electroless Nickel
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
B
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Published :
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Plastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
53
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
DJT14F23-53PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock