DJT14F23-21SN
Mfr.Part #
DJT14F23-21SN
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
21
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Electroless Nickel
Published :
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
13A
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Gender :
Receptacle
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
DJT14F23-21SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock