DJT14F23-21SB
Mfr.Part #
DJT14F23-21SB
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Silver
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
B
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Aluminium
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating :
13A
Number of Positions :
21
Body Plating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
DJT14F23-21SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock