DJT14F21-41JB
Mfr.Part #
DJT14F21-41JB
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Published :
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
41
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Nickel
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Plastic
Orientation :
B
Datasheets
DJT14F21-41JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock