DJT14F17-26SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14F17-26SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Silver
Body Plating :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Published :
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
A
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
26
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Current Rating :
7.5A
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Datasheets
DJT14F17-26SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Bayonet Lock