DJT14F15-18BN
Mfr.Part #
DJT14F15-18BN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Type :
Environment Resistant
Housing Color :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Bayonet Lock
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 O-Ring
Connector Type :
Receptacle Housing
Plastic
Type :
For Female Sockets
Unknown
Contact Size :
20
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Number of Contacts :
18
Number of Positions :
18
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
DJT14F15-18BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT14F15-18BN Overview
DJT14F15-18BN Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT14F15-18BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT14F15-18BN Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT