DJT14F13-4PN
Mfr.Part #
DJT14F13-4PN
Description
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP
Silver
Number of Contacts :
4
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
13A
Nickel
Max Operating Temperature :
175°C
Published :
Current Rating :
13A
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
13-4
Orientation :
N (Normal)
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
DJT14F13-4PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock