DJT14F13-4PB
Mfr.Part #
DJT14F13-4PB
Description
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Plating :
Number of Positions :
4
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
B
Current Rating :
13A
Shell Size - Insert :
13-4
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Number of Contacts :
4
Published :
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DJT14F13-4PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock