DJT14F13-4HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14F13-4HA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Current Rating :
13A
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Color :
Silver
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
13A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
13-4
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Body Plating :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
Unknown
Number of Contacts :
4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
DJT14F13-4HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Bayonet Lock