DJT14E25-61BA
Mfr.Part #
DJT14E25-61BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Plastic
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bayonet Lock
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Type :
Crimp
Number of Contacts :
61
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 O-Ring
Body Plating :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Number of Positions :
61
Note :
Contacts Not Included
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Datasheets
DJT14E25-61BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT14E25-61BA Overview
DJT14E25-61BA Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT14E25-61BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT14E25-61BA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT