DJT14E25-19SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14E25-19SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Orientation :
A
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Fastening Type :
Bayonet Lock
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
19
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating :
23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DJT14E25-19SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock