DJT14E23-55SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14E23-55SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7.5A
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Plastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
REACH SVHC :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
55
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Bayonet Lock
Body Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
DJT14E23-55SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock