DJT14E23-55SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14E23-55SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Published :
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
55
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
yes
Datasheets
DJT14E23-55SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock