DJT14E23-55PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14E23-55PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
55
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Reach Compliance Code :
Unknown
REACH SVHC :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Orientation :
B
Published :
Insert Material :
Plastic
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
DJT14E23-55PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock