DJT14E23-55PA
Mfr.Part #
DJT14E23-55PA
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
55
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Bayonet Lock
Panel Mount
Current Rating :
7.5A
Orientation :
A
Gender :
Receptacle
Color :
REACH SVHC :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Datasheets
DJT14E23-55PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock