DJT14E23-55BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT14E23-55BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Bayonet
Number of Positions :
55
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
B
Contact Size :
20
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Contacts :
55
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 O-Ring
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Features :
Ratings :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Plating - Body :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Datasheets
DJT14E23-55BB
Circular, Crimp, Receptacle Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT14E23-55BB Overview
DJT14E23-55BB Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT14E23-55BB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DJT14E23-55BB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT