DJT14E23-55BA
Mfr.Part #
DJT14E23-55BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Plating - Body :
Cadmium
Number of Contacts :
55
Fastening Type :
Bayonet
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Datasheets
DJT14E23-55BA
Circular, Crimp, Receptacle Bulk Bayonet
DJT14E23-55BA Overview
DJT14E23-55BA Features
DJT14E23-55BA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DJT14E23-55BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT